KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİ MÜFREDATIN TANITIMI VE BİLGİLENEDİRME TOPLANTISI YAPILDI

05.09.2017 tarihinde güncellenen yeni müfredat için ilimiz Kilis Mesleki Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Programlar ve Materyaller Daire Başkanı Şemsettin DURMUŞ, başkanlığında "Yeni Müfredat Tanıtım ve Bilgilendirme toplantısı" yapıldı.
YENİ MÜFREDATIN TANITIMI VE BİLGİLENEDİRME TOPLANTISI YAPILDI

06-09-201705.09.2017 tarihinde güncellenen yeni müfredat için ilimiz Kilis MTAL konferans salonunda Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Programlar ve Materyaller Daire Başkanı Şemsettin DURMUŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ, İlimiz İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl/İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve formatör öğretmenlerin katılımı ile Yeni Müfredat Tanıtım ve Bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının açılışını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ “ Bakanlığımız yeni güncellenen müfredat çalışması ile ciddi bir değişim ve dönüşüm sürecini başlatmıştır. Bu dönüşüm ve değişimin aktörleri sahada programı uygulayacak olan öğretmenlerdir. Programın uygulanabilirliği öğretmenlerin yeni programı sahiplenmesi benimsemesi önem arz etmektedir. Bu vesile ile daha önce belli bir plan ve program çerçevesinde eğitime gönderilen formatör öğretmenlerimiz aracılığı ile ilimizdeki tüm öğretmenlere yeni müfredatın tanıtım ve bilgilendirmesi yapılacaktır; dedi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Programlar ve Materyaller Daire Başkanı Şemsettin DURMUŞ konuşmasında Bir ülkenin en önemli zenginliği nitelikli insan kaynağı ve gücüdür. Bu bağlamda insanımıza en iyi eğitimi sunmak amacı ile müfredat güncelleme çalışması yapılmıştır. 2013 yılında çalışmalarına başlanan Müfredat (program) güncelleme çalışmaları belli bir birikim ve tecrübe sonucunda yapılmıştır. Neden müfredat güncelleme yapıldı. Takdir edersiniz ki 21.yy değişim ve dönüşümün hızlı olduğu, bilgiye erişimin kolay olduğu bir çağ hem bu çağın gereklerini çocuklarımız vermek hem de güncelliğini yitiren bilgileri programlarda çıkarmak ve konu içeriklerini sadeleştirmektir. Bunun için öncelikle diğer ülkelerin program geliştirme çalışmaları incelendi. Yabancı ve yerli hocalarımızın çalışmaları incelendi ve değerlendirildi; alandaki öğretmenlerin görüş ve önerileri alınarak program geliştirme çalışmalarına başlandı.

Değerli arkadaşlar Müfredat güncelleme çalışmaları için seçilen öğretmenler belli kriterlere göre seçilmiştir. Bunun için en az 5 yıl öğretmenlik deneyimi, alanında yüksek lisans veya doktora çalışması olan ya da bir yabancı dili okuyup anlayan ve çeviri yapacak düzeyde olan öğretmenlerden seçilmiştir.

Bakanlığımız program güncelleme çalışmaları için geniş katılımlı bir çalışma süreci başlatmıştır. Bu süreç içerisinde program güncelleme çalışmalarına katkı sunan tüm paydaşların görüş ve önerileri dikkate alınmıştır. Kısacası Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı program güncelleme çalışmasıdır.

Mayıs ayında m06-09-2017üfredat.gov.tr adresinde yayınlanan ve askıya çıkan yeni programa tüm kesimlerden görüş ve öneri alınmıştır. Bu yıl 1-5-9 sınıflarda uygulanacak olan yeni program 2018/2019 eğitim öğretim yılı ile birlikte tüm eğitim kademelerine uygulanacaktır.

 Program geliştirme çalışmalarında neler yapıldı? Her şeyden önce yaş ve sınıf seviyelerine göre kazanımlar yeniden düzenlendi. Bunun için 5. Sınıfta olmaması gereken bir konu 6. Sınıfa kaydırıldı veya kimya ve fizikte benzer ve aynı olan konular kimya dersine eklendi. Birbiri ile binişik ve tekrarı çok olan konular bazı sınıf düzeylerinde çıkarıldı. Öğrencilerin analitik düşünme becerisi ve algoritmik düşünme becerisini kazanması için bilgisayar ve Bilişim dersi Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinde zorunlu hale getirildi. Tüm bu çalışmalar yapılırken bakanlığımız aynı zamanda kitap yazımı için komisyonlar ve ekipler oluşturarak kitap yazma işini de bu süreçte başlattı. Bunun için üniversitelerden çağrılan alanında uzman olan akademisyenlerin editörlüğünde öğretmenlerimizin katılım ve desteği ile kitap yazma ders materyali hazırlama çalışmaları da eş zamanlı olarak yapılmıştır. Ayrıca yerli ve milli olan değerler ve kazanımlar yeni müfredata eklenmiştir.

Yeni müfredat çalışması ile değerler eğitimi( doğruluk, dürüstlük, saygı ,sevgi vb) değerler yeni programın içerisine eklenmiştir.

Bakanlığımız bu müfredat çalışması ile çağın gereklerine uygun ölçme ve değerlendirme sisteminde de yeni bir yapılanmaya gidecektir. Özellikle güncellenen programlar ile ders içeriklerine PİSA sınavı soru tipleri ve üst düzey seviyede bilgi ölçen sorular yeni ders kitaplarımızda ve müfredatımızda yer alacaktır.

Değerli arkadaşlar yapılan tüm bu çalışmaların amacı öğrencilerimize daha iyi bir gelecek ve ülke kalkınmasında yer alacak olan insanımıza iyi eğitim ortamları sunmaktır. Yine öğrencilerimize 21.YY yeterlikleri olan öğrenmeyi öğrenme dijital yeterlilik inisiyatif alma vb. konularda insanımızı çağın gereklerine uygun yetişmesini sağlamaktır.

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.