KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SURİYELİ YETİM ÇOCUKLARA KARDEŞ OKUL PROJESİ

Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren Suriyeli yetim çocukların eğitim gördüğü ´Yarının Meşaleleri Geçici Eğitim Merkezi” ile “Nedim Ökmen Anadolu Lisesi”miz arasında   “KARDEŞ OKUL PROJESİ” kapsamında, geniş çaplı bir organizasyon düzenlendi.
SURİYELİ YETİM ÇOCUKLARA KARDEŞ OKUL PROJESİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Strateji Geliştirme Bölümü ilimizde müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren ve Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü okullar (Geçici Eğitim Merkezleri)  ile kendi okullarımız arasında “KARDEŞ OKUL” projesi başlattı.

Bu çerçeve de ilk uygulama ise Suriyeli yetim öğrencilerin eğitim gördüğü Yarının Meşaleleri Geçici Eğitim Merkezi ile Nedim Ökmen Anadolu Lisesi arasında yapıldı.

Suriyeli yetim öğrencilerin eğitim gördüğü Yarının Meşaleleri Geçici Eğitim Merkezi  Müdürü  Ahmet Zorlu ve Nedim Ökmen Anadolu Lisesi Müdürü  Ramazan Akkurt’un girişimleri ile hazırlanan programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan ASLAN, İl Milli EĞitim Müdür Yardımcımız Ali KALLİ ( Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü Geçici Eğitim Merkezlerinden sorumlu) , Nedim Ökmen Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri ile basın mensupları katıldı.

Proje kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Nedim Ökmen Anadolu Lisesi Müdürü Akkurt ile beraberindeki yönetici, öğretmen ve öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hasan ASLAN ile beraber Yarının Meşaleleri Geçici Eğitim Merkezi´nde eğitim gören Suriyeli çocukları sınıflarında ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdiler.

İl Milli Eğitim Müdürü Aslan, yaptığı konuşmada, Kilis’te 20 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü ifade ederek, “32 bin civarında da Kilisli öğrenci eğitim görüyor. Hiçbir zaman biz Suriyeli öğrencileri kendi çocuklarımızdan ayrı görmedik. Savaştan kaçmış, evi yıkılmış, okulu tahrip edilmiş bu öğrencilerimiz bizim başımızın tacıdır. Sayın Valimizin önderliğinde bizler elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Bu çocuklarımızın eğitimi bizler açısından çok önemlidir" dedi.

Yarının Meşaleleri Geçici Eğitim Merkezi Müdürü Zorlu, yetim çocukların eğitim gördüğü konteyner sınıfları Milli Eğitim Müdürü Aslan ile Nedim Ökmen Anadolu Lisesi öğrencilerine gezdirdikten sonra, eğitim ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra Milli Eğitim Müdürü Aslan, Suriyeli öğretmenlerle bir toplantı yaparak sıkıntılarını dinledi.
Suriyeli öğrenciler programın ikincisini gerçekleştirmek için, Geçici Eğitim Merkezi Müdürü Zorlu, öğretmenleri ve öğrencileriyle birlikte Nedim Ökmen Anadolu Lisesi’ni ziyaret ettiler. Buradaki ziyarette Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Müdür Yardımcısı Ali Kalli ve Lise Müdürü Ramazan Akkurt hazır bulundu. Suriyeli öğrenciler okulu gezdikten sonra, kendileri tarafından hazırlanan bir etkinliğe katıldılar. Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlik Suriyeli yetim çocukların Kur´an-ı Kerim okuması ile başladı. Daha sonra Suriyeli bir öğretmenin duygularını Türkçe bir metin ile solona okunması ve buna karşılık olarak Nedim Ökmen Anadolu Lisesi Öğrencilerinin Suriyeli öğrenciler için yazdıkları mektubu okumaları akabinde  Suriyeli yetim öğrencilerin Arapça ve Türkçe şarkılar eşliğinde gösteriler sunması salonda uzun süre ayakta alkışlanırken, duygulu anlar yaşandı.
Programın son kısmında ise Suriyeli yetim çocuklar ile Nedim Ökmen Anadolu Lisesi öğrencileri yemekte buluştu.

 

Haberin Video görüntüsü için  tıklayınız=>>> http://www.iha.com.tr/haber-suriyeli-yetim-cocuklara-kardes-okul-projesi-425913/

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.