KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

28-11-201728-11-201728-11-201728-11-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entagrasyonunun Desteklenmesi Projesi(PICTES) kapsamında 27/11/2017 tarihinde Aleaddin Yavaşça Kültür Merkezi’nde İl Milli Eğitim Müdürümüz  Ahmet ALAGÖZ’ün başkanlığında ve Temel Eğitim, Orta Öğretim, Din Öğretimi, Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliği ile 200 Suriyeli Ailenin, Aile Bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

 

     Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantında konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet ALAGÖZ :

 

 

     ‘’Kilis kendi nüfusundan fazla Suriyeli barındırmaktadır. Şu anda öğrencilerimizin yarıya yakını Suriyeli kardeşleriyle beraber eğitim-öğretim  görmektedir. Türk çocuklar nasıl eğitim alıyorsa, Suriyeli çocuklar da aynı oranda eğitim sistemimizden faydalanmaktadır.

 

Türkiye’de öğrencilerimiz, ne kadar okullaşacaksa veya okullaşmış ise biz Suriyeli kardeşlerimizin de aynı nispette okullaşmasını ve hiçbir ferdimizin okul dışında kalmamasını arzu ediyoruz.’’ Dedi

 

Müdürümüz, Kilis’te 55 bin öğrenci bulunduğunu bunların 23 binden fazlasının Suriyeli olduğunu ifade etti.

 

    Toplantıda Suriyeli çocukların okullaşma oranlarının arttırılması ve çocukların Türk Eğitim sisteminde faydalanmaları konusu üzerinde de çalışmalar yapıldığı belirtildi. Toplantıda PİCTES Proje Direktör Yardımcısı Dr. Taner AŞÇI katılımcı  ailelere bilgilendirme sunumları yaptı.

 

Program Bakanlık temsilcileri ile Suriyeli aileler arasında fikir alışverişinde bulunularak son buldu.

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.