KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUMAK YENİLENMEKTİR PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

     Kilis Valiliğinin öncülüğünde başlatılan, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün  koordine ettiği “Okumak Yenilenmektir Projesinin” açılış programı Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Açılış başta  Kilis Valisi Sayın İsmail ÇATAKLI olmak üzere protokol üyeleri ve halk tarafından yoğun ilgi gördü.
OKUMAK YENİLENMEKTİR PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

   

         Programda  ilk olarak  Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ projenin içeriğinden ve öneminden bahsederek; “İnancın temelinde OKU emri bulunan ve beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi tavsiye eden medeniyetimiz, bu anlamıyla tamamen bir ilim, irfan ve kitap medeniyetidir. Ortak kültür mirasını yeni nesillere aktaramayan toplumlar kültür işgaline uğrayarak önce kimliğini sonra sonunda ise devletini ve vatanını kaybedecektir. Okumak Yenilenmektir Projesi  bu düşünceden yola çıkılarak oluşturulan, geniş kapsamlı, zengin içerikli bir kültürel etkinlik hamlesidir. Okullarımızdan üniversitemize , yurtlarımızdan camilerimize ,sokaklarımızdan meydanlarımıza , evlerimizden kıraathanelerimize kadar uzanan geniş bir yelpazede  planlanan; bilgi yarışmaları, okuma etkinlikleri, kitap sergileri, söyleşiler, münazaralar, halk oyunları, drama ve tiyatro çalışmaları, şiir dinletileri, konserler, konferanslar vb. bütün bir yıla yayılan etkinlikler neticesinde ortaya çıkan kültürel iklimin sadece ilimize katkı sunmakla kalmayıp bütün Türkiye’ye örnek teşkil etmesini umuyoruz.” İfadelerini kullandı.

      

        7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa DOĞAN KARACOŞKUN  da okumanın aslında varolmak olduğunu belirtti.

 

        Kilis Valisi İsmail ÇATAKLI  ise bu projeyi çok önemsediğini ifade ederek , “Biz eğitimi diploma almak ve işe yerleşmek olarak anlıyoruz. Ancak geçtiğimiz bir haberde de gördüm en mutsuz kesim üniversite mezunları imiş. Yani bizim karakter eğitimini öncelememiz lazım. Akademik başarı önemli tamam ama ülkesine çevresine ve ailesine milletine yararlı fertler yetiştirmemiz lazım. Bunun için de bol bol okumamız ve kendimizi yenilememiz lazım.” dedi.

 

       Sonrasında proje tanıtımı yapıldı ve konuk yazarımız Ali TÖKEL’in “Okumak Kendini Bilmektir” konulu konuşmasıyla devam edildi. Tören Kilis Musiki Cemiyeti Konseri ile sona erdi.

02-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-2017Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.