KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lise son sınıf öğrencilerini zorlu sınav sürecinde yalnız bırakmıyor.

  Kilis  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Lise Son Sınıflara İl Genelinde Lys Deneme Sınavı Gerçekleştirdi.
Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lise son sınıf öğrencilerini zorlu sınav sürecinde yalnız bırakmıyor.

         Öğrencilerin seviyelerini il çapında görebilmelerini ve çalışmalarını bu kapsamda devam ettirebilmelerini sağlamak amacıyla Lisans Yerleştirme Sınavı’na yönelik deneme sınavı düzenlendi. Denemeye Kilis merkezi ve ilçelerinde bulunan bütün liselerin son sınıf düzeyinden öğrenciler katıldı.  Sınavda, başlama-bitiş saatleri ve uygulanması gereken diğer kurallar üzerinde titizlikle duruldu. Bu bakımdan deneme LYS’nin gerçek anlamda bir provası oldu.

         Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Sevgili; deneme sınavlarının önemiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Kaliteli üniversitelerin kaliteli bölümlerine gidebilmek çok yoğun bir emek gerektirmektedir. Çünkü üniversite sınavına Türkiye’de  iki milyonun üzerinde öğrenci girmekte ve bu rakamın az bir kısmı kaliteli bölümler kazanabilmektedir. Burada daha çok mesai harcayan ve çalışmasını programlı olarak yürüten öğrenciler yarışı önde tamamlayacaktır. Deneme sınavları öğrencilerin bu yarışın neresinde bulunduklarını erkenden görüp önlem alabilmeleri açısından önemlidir. Deneme sınavlarının öğrenciye katkısı bununla sınırlı değildir. Öğrenci hangi dersin hangi konusunda eksikleri bulunduğunu fark etmesini sağlar. Farklı soru tiplerini görerek her türden soruyla sınav öncesi karşılaşmasını sağlar ve böylece gerçek sınavda görmediği bir soru tarzıyla karşılaşmasını engeller. Daha da önemlisi deneme sınavları öğrenciye sınav sistematiği kazandırır. Yani öğrenci sınav sırasında nasıl bir yol izleyerek sonuca gitmesi gerektiğini deneme yaparak saptar.

         Sınav süreci öğrencinin tek başına çabalayarak olumlu sonuç alabileceği bir süreç değildir. Bu süreçte öğrenciye yönelik deneme sınavı ve buna benzer bütün etkinlikler öğrencinin kendi çabasına artı bir değer katacak ve istediği seviyeye yükselmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan böyle bir çalışmanın yürütülmesi  ilimizde sınava girecek olan öğrencilerimize önemli bir destek sağlamıştır.

          Kilis’imiz üniversite yerleştirme başarısı açısından Türkiye’nin en önde gelen illerinden olagelmiştir. Şüphesiz ki bu başarı tesadüfler sonucu elde edilen bir başarı değildir. Çünkü yüksek başarılar ancak sistematik çalışmalar neticesinde elde edilebilir. Kilis’in bu başarısında da öğrencilerin azimli çalışmalarının yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve liselerin bu konudaki çalışmaları etkili olmuştur.”

Lys deneme sınavı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.