KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ABDURRAHMAN SEVGİLİ’NİN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

  “Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,  Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!  Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!  Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.”  
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ABDURRAHMAN SEVGİLİ’NİN  18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

 

Tarih, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikeye girdiğinde, milletimizin içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabileceğinin açık örnekleriyle doludur.  Çanakkale Zaferi de bunlardan birisidir.

 

          O gün, vatan toprağının dört bir yanından, odlarının ocaklarının başından kalkıp da “Ardına bakmadan yollara düşen” şahadet sevdalısı nice kınalı kuzular, “iman dolu göğüslerini”, en kesif ordularıyla saldıran düşmana karşı siper etmiş düşmanlarını bile kendine hayran bırakarak hiçbir zaman tarihin dilinden düşmeyecek büyük bir destan yazmışlardır. Bu muhteşem ve müstesna vatan müdafaası, millet olarak vatan, millet, bayrak ve bağımsızlık aşkı ile birlikte yaşama ve yaşatma idealinin tezahüründen başka bir şey değildir.

 

Çanakkale  Zaferi Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk milletinin kahramanlık destanıdır.

 

Her yıl 18 Mart’ta kutladığımız Çanakkale Zaferi, tarihin o güne kadar tanık olmadığı muhteşem bir zaferdir. Çanakkale Savaşları, milletimizin zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğu büyük bir mücadeledir. Mehmetçiğin azim ve iradesini aynı zamanda centilmenliğini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemlidir.

 

Türk milleti Çanakkale’de elde ettiği üstün başarısı ile tüm dünyaya, bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını en açık şekilde vermiştir.

 

Bu mukaddes vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz.

 

Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale  Zaferi’nin 101. Yıldönümünde milletimizin bu onurlu gününü kutluyor, kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.