KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet ALAGÖZ İstanbul´da düzenlenen Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans´a Katıldı.

Suriyelilerin eğitimi için uluslararası konferans düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da destek verdiği “Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans” İstanbul’da icra edildi.Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da destek verdiği “Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans” İstanbul’da icra edildi. Konfrans’a Kilis İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet ALAGÖZ, Şube Müdürümüz Mahmut KESİKMİNARE,  Fatih Sultan Mehmet Geçici  Eğitim Merkezi Koordinatörü Kemal DAĞCI ve Öncüpınar Konteynır Sorumlusu Seyfettin ÇİMEN katıldılar.     
İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet ALAGÖZ  İstanbul´da düzenlenen  Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans´a Katıldı.

 

 

20-02-201720-02-201720-02-201720-02-201720-02-2017

Dünyanın birçok yerinde Suriyelilerin eğitimiyle ilgilenen eğitimciler, çocukların eğitim meselesini konuşmak için İstanbul Pullman Otel´de buluştu. 2 gün süren eğitim Çalıştay’ında sağlıklı eğitimin önündeki engeller masaya yatırıldı ve çözüm yolları arandı.

 Konferans; Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde, İHH İnsani Yardım Vakfı, Şeyh Eid Yardım Kuruluşu, İslami Yardım Organizasyonu – İnsani Fonlar, İslam Konseyi Yardım Müessesi ve Marifet Eğitim ve Kültür Derneği´nin katkıları ile düzenlendi.

Çeşitli atölye ve aktivitelerin yer aldığı konferans, açılış konuşmaları ile başladı. İHH adına konferansa ilk gün İHH Genel Sekreteri Yavuz Dede ve İHH Yetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz katıldı.

SURİYE EĞİTİMİ: GÜNCEL SIKINTILAR ve ÇÖZÜMLERİ

Daha sonra ana salonda “Suriye eğitimi: güncel sıkıntılar ve çözümleri” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde gelen soruları cevaplayan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Tünel, özetle şunları söyledi:“Fırat Kalkanı Harekâtı sonucunda kurtarılan bölgelere kitap gönderdik, göndermeye devam ediyoruz. Sahte diploma ile öğretmenlik yapanların önünü alacağız. Devam eden çalışmalarımız sonucunda hiçbir Suriyeli öğretmen arkadaşımız işsiz kalmayacak. Lise okumak isteyen öğrencilere de okullarımızın kapıları her daim açık.”

KONFERANSTA 2. GÜN

Konferans ikinci gününde de yoğun bir şekilde devam etti. Konferansta ilk olarak kürsüye Şam Âlimler Birliği Başkanı Usame Er-Rifai çıktı. Rıfai, yaptığı konuşmada, “Suriyeli çocuklar eğitimsiz kalıyorlar. Diğer ülkelerdeki çocuklar kitap bulabiliyor, öğretmen bulabiliyor. Ama Suriyeli çocuklarımız bu imkânlar mahrum kalıyor. Her kim ki bu çocuklara yardım eder, onların eğitimlerine yardımcı olur, hiç şüphesiz Rabb´imiz onu mükâfatlandırır” dedi.

 Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci de, “Rabbimize hamd olsun ki devam eden katliamda Suriyelilere kardeş olma şerefini bizlere nasip etti” dedi.

 Konferansın ikinci gününde İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise, sahada ter döken, bizzat Suriyelilerin sorunlarını yerinde inceleyen kuruluşların böyle bir toplantıda bir araya gelmiş olmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Yıldırım, şunları söyledi:

 “Bize bombalarla saldırmalarının nedeni eğitimsiz olmamızdır. Buradan cesaret alarak bizi vuruyorlar. Ama Allah´a şükürler olsun ki, Milli Eğitim Bakanlığı´mız Suriyeliler için çok güzel işler yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Katarlı kuruluşlarımız özellikle çok yardımcı oldular. Ben her iki kuruluşa da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz de bildiğiniz üzere Reyhanlı´da Katar RAF Kurumu ile birlikte sevgi evi projesi gerçekleştirdik. Bine yakın çocuğumuz orada eğitimlerini sürdürecek.

 SURİYELİ ÇOCUKLARDAN RESİM SERGİSİ 

 Konferansta ayrıca Suriyeli çocuklar ellerine paletleri alıp resim çizmeye başladı. Çeşitli ülkelerde hem yaşam hem eğitim mücadelesi veren Suriyeli çocukları anlatan fotoğraf ve resim sergisi de düzenlendi.

 ÇALIŞTAY SONUÇLARI ve SERTİFİKALAR

 Konferans, açılış konuşmalarının ardındançalıştaylarla devam etti. Çalıştaylarda ilmi sonuçlar ve genel değerlendirmeler yapıldı. “Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans”, çalıştay çalışma sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından plaket ve sertifikaların dağıtılması ile son buldu.

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.