KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZDEN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

MÜDÜRÜMÜZDEN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

 

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım gününü 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

 

Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen ,  insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek, bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden, bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır. Geçen yıl şehrimizde yaşanan olumsuzluklarda da gördük, yıldırmamıştır.

 

Bir insanı kurtarmanın, bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel,  zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhattabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

 

Öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri,  gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olamayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olamalıdır. Onun hayalleri olmazsa başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen yaptıkları kadar yapmadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendinde ki gücü farketmesi , harekete geçmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir.

 

Yeri doldurulmaz öğretici , eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealci…Bugünü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır.Bunu da biz öğretmenler başaracaktır.

           Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca  başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

                                                                                                                                               Ahmet ALAGÖZ
                                                                                                                                           İl Milli Eğitim Müdürü

 

                                                                   

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 2828

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.