KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayatımızı Evlerimize Sığdıralım Lütfen!

Sayın Veliler,  Sevgili Öğrenciler, Kıymetli Meslektaşlarım, Öncelikle hepinize evlerinizde sağlık ve mutluluk dolu bir hayat diliyorum.
Hayatımızı Evlerimize Sığdıralım Lütfen!

   Bütün Dünya ülkelerinin ortak bir sorunu haline gelen Koronavirüs (Covid19) salgınına karşı bizler de ulusal bir mücadele veriyoruz. Bu konuda halkımıza düşen birincil görev devlet kurumlarımızın resmi bilgilerine tereddütsüz itibar etmek ve tavsiyelerine uymak olmalıdır.  Unutmayalım ki devletimizin bütün kurumları her konuda olduğu gibi bu konuda da halk güvenliği ve sağlığı için bütün imkanlarını seferber etmişlerdir. Bu noktadan hareketle Sağlık Bakanlığımızın tavsiyelerinin en önemlisi olan; 14 Kuralına uyulması, yurtdışından gelenlerin 14 gün boyunca kendilerini izole etmesi ayrıca olabildiğince evde kalarak evde bir yaşamın canlanması, zaruri bir durumu olmadıkça dışarıya  çıkılmaması gerekmektedir.


   Evlerimizde kalarak fiziki etkileşimi minimize etmemiz gereken bu günlerde evlerimizi yeni yaşam alanlarına dönüştürmek, yaşam alanlarımızda da  bu  kriz ortamını  fırsata çevirmek için bir dizi etkinlikler yapabiliriz. 


   Evde durduğumuz süre içerisinde de geleceğimizin teminatı çocuklarımız için: Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından EBA, TRT - EBA üzerinden uygulanan "Uzaktan Eğitim" faaliyetlerinin etkin bir şekilde takip edilmesi, olabildiğince istifade edilmesi gerekmektedir. 


   Bunun yanında çocuklarımızla birlikte aile içi iletişimin arttırılması için tablet, telefon ve televizyondan uzak durulması, okuma etkinliklerinin yapılması; okuma etkinlikleri yapılırken, şehrimizi, bölgemizi, ülkemizi hatta dünyamızı tanımaya yönelik okumaların yanında, Türk ve Dünya Klasiklerinin her yaş ve seviyeye uygun olanlarının tercih edilmesi, bilim okur yazarlığına uygun kaynakların seçilmesi, zihinsel gelişime katkı sunacak akıl ve zeka oyunları uygulamaları için uygun ortamların oluşturulması, evlerimizde yapabileceğimiz sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerin planlanması ve uygulanması evlerimizdeki hayatımızı anlamlı kılacaktır.


  Evlerimizdeki  hayatlarımızı daha da anlamlı kılmak, bu kriz dönemini en az zararla atlatmak istiyorsak Covid-19 Salgınının en çok tehdit ettiği yaşlılarımızı da asla ihmal etmemeliyiz. Ecdadımız, atamız, büyüğümüz olarak gördüğümüz ve gölgelerinde bulunmaktan güç aldığımız yaşlılarımızı tabir-i caizse gözlerimizden bile sakınmalıyız. Aynı evde bile yaşasak onlarla fiziksel  teması kesmeliyiz, onların iyi beslenmelerini sağlamalı, morallerini yüksek tutmak için de ne gerekiyorsa yapmalıyız.  


  "Unutmayalım ki aldığımız tedbir kadar güçlüyüz." 
 

   Bunun için: 


  "Evde Kal Türkiye'm, Evde Kal Kilis'im."  Diyor,

   Ve:

  Evlerimizdeki Hayatlarımızı Beraber İnşa Ediyoruz. 
 

   EVDE KALIN.

   HOŞÇA KALIN.

   SAĞLICAKLA KALIN... 


        Mehmet Emin AKKURT        

      İl Milli Eğitim Müdürü         

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.