KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hacı Mehmet ve Nimet Erman Zeytçioğlu İlkokulu´nda Mangala Turnuvası

Hacı Mehmet ve Nimet Erman Zeytçioğlu İlkokulu´nda Mangala Turnuvası

"Satrancın Atası" olarak da  nitelendirilen, tarihte Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığı  bilinen, Türklerin yaklaşık 5 asırdır oynadığı fakat son yıllarda Türkiye’de unutulmuş olan zeka ve strateji oyunu olan mangala oyunu, ilimiz okullarından Hacı Mehmet ve Nimet Erman Zeytçioğlu İlkokulu’nda gelecek kuşaklarında bu oyunu öğrenebilmesi için yeniden hayata geçirildi.

            Yaklaşık 1 ay kadar önce H.M.N.E. Zeytçioğlu İlkokulu, sınıf öğretmeni Ramazan KOÇ koordinatörlüğünde 1 Kitap/1 Oyun adlı E-Twinning projesine katıldı. Proje kapsamında unutulmaya yüz tutmuş en eski Türk zeka ve strateji oyunu olan mangala oyunu, öğrencilere öğretilecek ilk oyun olarak belirlendi. Projeye mangala ile başlayan Zeytçioğlu İlkokulu öğretmenleri, büyük bir özveri göstererek bu oyunu gelecek kuşaklara aktardı. Öğrenciler tarafından çok sevilerek oynanan oyunun, ilimiz genelinde daha büyük kitlelerce duyulması için Kilis’te bir ilk olan ‘Mangala Turnuvası’ düzenlendi. Okul genelinde düzenlenen turnuvaya sınıflarında düzenlenen seçmeler sonucu başarılı olan öğrenciler katıldı.  32 öğrencinin katıldığı turnuvada öğrenciler kıyasıya yarıştılar. Büyük bir heyecana ve rekabete sahne olan oyunların olduğu turnuva final maçını, ilimiz Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT ve Gençlik ve Spor Müdürü Remzi ARKALTI da izledi. Okul öğretmenleri Cumali ÇAKIR, M. Erdi PARLAK ve Ramazan KOÇ’un hakem olarak görev yaptığı turnuva da 1. Özğür KÜSBECİ, 2. Hakan YIRTLAZ, 3. ise Hakan KAYA oldu. Turnuva sonunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

11-01-201911-01-201911-01-2019        

 

   

 

 

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.