KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FIRAT KALKANI BÖLGESİNDE DERS ZİLİ ÇALDI.

  Fırat Kalkanı ile güvenli bölge haline getirilen Çobanbey, Azez, Akhtarin, Marea, Souran bölgelerinde Türkiye Cumhuriyetinin destek ve katkıları ile yapılan okul ve dersliklerde  ders zili çaldı.  
FIRAT KALKANI BÖLGESİNDE DERS ZİLİ ÇALDI.

03-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-2017 Açılışa İlimiz Vali Yardımcıları Selçuk ARSLAN, Muhammed KAYA, Ömer YILMAZ, MEB Müsteşar Yrd. Ercan DEMİRCİ, Bakanlığımız Genel Müdürleri; Ali Rıza ALTUNEL,(HBÖ Genel Müdürü),Cem GENÇOĞLU(Temel Eğitim Genel Müdürü),Celil GÜNGÖR (Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü),Bülent ÇİFTÇİ (Yüksek Öğretim ve Yurt dışı Eğitim Genel Müdürü). Semih AKTEKİN(Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü), Mahalli Meclis üye ve başkanları, öğretmen öğrenci ve okul idarecileri katıldı.

          Program açılışı öğrenciler ve okul müdürünün açılış konuşması ile başladı. Okul Müdürü; Bizlere umut ve ışık oldunuz; en zor günlerde sizlerin destek ve kardeşliğini gördük. Eğitim; bireyin inşaasında ve yetişmesinde önemli bir yer teşkil ediyor. Bu anlamda TC. Devletine bölgede yapmış olduğu hizmet ve çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun, dedi.

          Programda konuşma yapan Kilis İl MEM Müdürü Ahmet ALAGÖZ ; Dünyada ve bölgemizde önemli değişiklikler olmaktadır. Bu değişimin hızı her tarafı etkilemektedir. Bu etki ve değişime karşı çağın gereklerine uygun, kendi öz değerlerimiz ile ayak uydurursak bizim desteğimizi bekleyen dünyadaki ve bölgedeki diğer kardeşlerimize daha iyi yardımcı oluruz. Milli Eğitim Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde 214 okulda, bilfiil eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bu bölgelerde 2017-2018 eğitim öğretim yılında okullaşacak tahmini öğrenci sayısı 100.000 civarındadır. İllerden toplanan yardımlar tırlar vasıtasıyla bölgeye hızla aktarılmaktadır.  Bölgeye sıra, masa, yazı tahtası, öğretmen masası, kırtasiye, kitaplık, giyim vb. yardım malzemesi aktarılmıştır ve yardım malzemeleri aktarımı devam etmektedir. Bu bağlamda; uhdemizde olan bölgeler;1-Çobanbey Bölgesi 2-Azez bölgesi (Azez merkez, Dağınık kamplar, Düzenli kamplar) 3-Marea bölgesi 4-Souran bölgesi 5-Akhtarin bölgesidir. Dedi. Bizler; burada bulunan kardeşlerimizin eğitim ihtiyacını gidermek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü tedbiri alıyoruz almaya da devam edeceğiz, dedi.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL; Amacımız burada bulunan kardeşlerimizin eğitimine destek olmak onların eğitim hayatının devamlılığını sağlamaktır. Bu amaçla Eğiticilerin Eğitimi programı kapsamında burada görev yapan 6000 öğretmene pedagojik formasyon, sınıf yönetimi ve öğretim ilke ve yöntemleri konularında eğitim verilerek öğretmen kalite ve niteliğini bakanlığımızın belirlediği kriterlere getirmeye çalıştık, dedi

 

Kilis Vali Yardımcısı Selçuk ARSLAN; Eğitim önemi üzerinde durdu. Barış ve kardeşliğin önemine vurgu yaptı. Eğitimin hangi şartlarda olursa olsun devam etmesi gerektiğini eğitime ve insana yapılan yatırımın dönütünün gelecekte kendini göstereceğini ifade etti.

 

MEB Müsteşarı Ercan DEMİRCİ Bu toprakların 70-80 yıl önce elimizde olduğunu burada bulunan kardeşlerimiz ile bizim hem gönül hem de kardeşlik bağımızın olduğunu hem bu bağı güçlendirmek hem de burada bulunan kardeşlerimize TC. Devleti aracılığı ile Suriyeli Kardeşlerimize destek olmak ve eğitimlerine katkı sunmaktır. Çünkü eğitim; kalkınmanın ve insana (bireye) şekil vermenin en önemli unsurudur. Dedi. Program sınıfların gezilmesi ve öğrencilere hediye dağıtımı ile sona erdi.        

 

 

03-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-201703-10-2017

03-10-2017 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.