KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

               İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97. Yıldönümü ve İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni 12.03.2018’de  Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezi’nde yapıldı.  
12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

 

 

          İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programa,   Valimiz Sayın Dr. Mehmet TEKİNARSLAN’ın yanı sıra, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hakan BAŞAKLIGİL, İl Emniyet Müdürü Günter ŞENSES, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ, İl Müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda Kilisli vatandaş katıldı.       

          Programı düzenleyen   15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Müdürü Salihiddin ATAKÖŞKER’in günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada:
       “İstiklal Marşımızı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. Büyük sairimiz Mehmet Akif Ersoy bu marşta bir marştan çok daha fazlasını ifade etmektedir.
        İstiklâl Marşı’mız bin yıldır üzerinde yaşadığı toprakları vatan kabul eden ve kaderini onun kaderinden ayırmayan bir milletin ortak duygularını dillendiren bir “Milli Mutabakat Metni”dir. Yüce Türk Milletinin şanlı tarihinde öylesine müstesna şahsiyetler vardır ki onlar milletimizin fedakarlığa, birlik ve beraberliğe, kahramanlığa, dostluğa ihtiyaç duyduğu zamanlarda ortaya çıkmışlardır. Mehmet Akif ERSOY  böyle biz zamanda  ortaya çıkmıştır. Bizi millet yapan ortak değerlerin başında İstiklal Marşımız gelmektedir. Yüce Türk Milletinin nice zaferlerini, destanlarını, ideallerini ve millet olma şuurunu Akif, bu şiire ilmek ilmek işlemiştir. İstiklal Marşı Türk Milletinin vicdanının sesi, birlik ve beraberliğimizin simgelerinden biridir.

        Bizler şu anı yaşayanlar olarak geçmişin mirasını ve geleceğin emanetini taşıyoruz. Geçmişte yaşayanlar şanlı atalarımız, şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizden sonra gelecek nesillere güçlü bir ülke bırakmak, geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız..” dedi.

      Programı düzenleyen   15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi’nin, “İstiklal Şairi Mehmet Akif” adlı tiyatro oyunu izlendi.
      Bu özel gün için düzenlenen  resim ve kompozisyon  yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Valimiz Sayın Dr. Mehmet TEKİNARSLAN tarafından hediyeleri verildi.

      Günün Anlam ve önemiyle ilgili Kitap ve Fotoğraf Sergisinin gezilmesi ile  tören son buldu.

13-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.