KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yılı Kutlu Olsun

12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yılı Kutlu Olsun

 

   Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadelenin en önemli imgelerinden birisi olan İstiklal Marşı kabulünün 100. yılı kutlu olsun. 

 

   İstiklal Marşımızı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. Büyük sairimiz Mehmet Akif ERSOY bu marşta bir marştan çok daha fazlasını ifade etmektedir.


   İstiklâl Marşı'mız bin yıldır üzerinde yaşadığı toprakları vatan kabul eden ve kaderini onun kaderinden ayırmayan bir milletin ortak duygularını dillendiren bir "Milli Mutabakat Metni"dir. Yüce Türk Milletinin şanlı tarihinde öylesine müstesna şahsiyetler vardır ki onlar milletimizin fedakarlığa, birlik ve beraberliğe, kahramanlığa, dostluğa ihtiyaç duyduğu zamanlarda ortaya çıkmışlardır. Mehmet Akif ERSOY  böyle biz zamanda  ortaya çıkmıştır. Bizi millet yapan ortak değerlerin başında İstiklal Marşımız gelmektedir. Yüce Türk Milletinin nice zaferlerini, destanlarını, ideallerini ve millet olma şuurunu Akif, bu şiire ilmek ilmek işlemiştir. İstiklal Marşı Türk Milletinin vicdanının sesi, birlik ve beraberliğimizin simgelerinden biridir.   

 

   Aziz ve milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY'u yürekten duası olan "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" cümlesiyle yad ediyor ve millet olarak minnet duygularımızı sunuyoruz.

 

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.