KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şehit Hasan Özüberk Anadolu Lisesi Tarafından Düzenlendi

Kilis Valisi Sayın Süleyman TAPSIZ   Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Emre Abdullah Gök, Belediye Başkanı Hasan Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclis Başkanı Metin Karakuş, daire amirleri,okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş  İstiklal Marşı´nın kabul edilişinin 94. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma günü sebebiyle, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Alaaddin Yavaşça Kültür Merkezinde düzenlenen programa katıldı.
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şehit Hasan Özüberk Anadolu Lisesi Tarafından Düzenlendi

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Abdurrahman Sevgili tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

 

Bugün milletçe aynı duygu ve gönül birliği içinde İstiklâl Marşımızın kabulünün 94. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadığımızı belirten Sayın Valimiz Süleyman  TAPSIZ, ‘’Büyük bir azim, inanç ve fedakârlıkla kazanılan istiklâl mücadelemizi, muhteşem mısralarıyla ebedileştiren Mehmet Akif Ersoy, fikir ve edebiyat dünyamızın en güçlü kalemlerinden biridir, En zor şartların, çözülmenin ve umutsuzluğun hâkim olduğu bir dönemde Millî Mücadele ruhunun canlanmasına ömrünü adamıştır. Fedakâr bir dava adamı, ateşli bir hatip olan milli şairimiz Mehmet Akif, her zaman duygu, düşünce ve eylemleriyle ön saflarda yer almış gerçek bir aydındır.Mehmet Akif, en zor şartlarda ve pek çok kişinin ümitsiz olduğu bir ortamda milletini “KORKMA!” diye uyardı, ümit telkin etti ve zafere giden yolda motive etti. İstiklâl Marşımız, bizim hem milli hem de dini değerlerimizi koruma, yaşatma ve geliştirerek devam ettirme azim ve kararlılığımızı yansıtır.

 

MEHMET AKİF, YAZDIKLARINI YAŞAYAN BİR İLİM VE İRFAN ABİDESİDİR.”

Mehmet Akif, derin tefekkürü olan güçlü bir şairdir. Şiirindeki gücünün ve etkileyiciliğinin en önemli sebebi yazdıklarındaki samimiyetidir. O’nun eserlerinde, şahsi dertleri, özel meseleleri yoktur. Hep umumi dertlerle dertlenmiş, milletinin duygu, düşünce ve problemlerine tercüman olmaya çalışmıştır. Bundan dolayıdır ki, Mehmet Akif vatan şairimizdir, milli şairdir. Akif, çok yönlü bir insandır. Her şeyden önce sağlam bir karakter adamıdır. Dürüsttür, vefalıdır, sözünün eridir, inançlarına sımsıkı bağlı bir insandır. Yazdıklarını yaşayan bir ilim ve irfan abidesidir.

 

Daha sonra Akif ve İstiklal Marşı orotoryo gösterisi yapıldı.

 

En güzel İstiklal Marşını okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Valimiz Sayın Süleyman TAPSIZ tarafından verildi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz ve değerli misafirlerimizle beraber kitap ve fotoğraf sergisi gezilerek program sona erdi.

 

Bu vesileyle tekrar merhum M. Akif Ersoy ve İstiklal Savaşı kahramanlarını rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.