KİLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ (LGS) TERCİHLERİ BAŞLIYOR!!!

 

 

2021 YILI TERCİH SÜRECİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ (LGS) TERCİHLERİ BAŞLIYOR!!!

 

8. Sınıf öğrenci ve velilerin merakla beklediği LGS sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde açıklandı. Liselere yerleştirme tercih işlemleri 05-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Konu ile ilgili İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat YILDIRIM açıklamalarda bulundu.

YILDIRIM, "İl merkezindeki tüm ortaokullarda, Rehberlik ve Araştırma Merkezinde ve ilçelerimizdeki ortaokullarda tercih danışma birimleri kurulmuştur. COVİD-19 salgını nedeniyle okullarımız EBA üzerinden öğrencilerimize on-line olarak hizmet verecektir. Rehberlik ve Araştırma Merkezinde ise pandemi kurallarına uygun olarak 09.00-17.00 saataleri arasında veli ve öğrencilerimize yüz yüze hizmet vereceklerdir.  Ayrıca Rehberlik ve Araştırma Merkezinde kurulan tercih komisyonu hafta içi akşam 17:00-22:00 saatlerinde hafta sonu ise 09:00-15:00 saatlerinde de yüz yüze hizmet sunmaya da devam edecektir.

Tercih sürecinde öğrencilerin; 10 merkezi sınavla, 5 yerel yerleştirmeyle ve 5 pansiyonlu okul olmak üzere 20 tercih hakları bulunmaktadır. Öğrenciler öncelikle yerel yerleştirme için tercih yaptıktan sonra eğer LGS puanı varsa merkezi sınav tercihinde de bulunabilecektir. Şehir dışında bulunan pansiyonlu okulları isteyen öğrenciler tercih edebilecektir. Öğrenciler değerlendirilirken merkezi sınav, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul sıralamasına göre değerlendirileceklerdir.

YILDIRIM, ayrıca velilere tercih sürecinde profesyonel destek alabilmek adına tercih birimlerimizden destek alınması gerektiğini, tercihlerin öğrencilerimizin geleceğini şekillendirmek adına çok önemli olduğunu vurguladı.

Tercih sonuçları 26 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacağını ifade eden Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat YILDIRIM sonuçların tüm öğrencilere ve velilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yaşar Aktürk Mahallesi, Akpınar Caddesi No1 79100 Merkez / KİLİS - (348) 813 5440

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.